Disinfection stand DESIGN Non-Touch

Disinfection stand DESIGN Non-Touch

Our response to the COVID-19 pandemic was to design a series of disinfection stands for Borovka Facility. The idea of ​​design, which helps in crisis situations, corresponds with our studio’s philosophy. We managed to design, prototype and prepare a non-touch disinfection stand for series production in a very short time.

The clean, functional design goes hand in hand with the compact shape solution we achieved by placing the disinfectant bottle into the body of the stand. The lightening of the stand’s upper mass intuitively guides users to the way how to use the product. In other words it guides users where they’re supposed to place their hands for a dose of disinfection.

For greater comfort the upper part of the stand is extended by a sink for disinfection. Disinfection can drip from both the hands and the nozzle with each use, which drains through the strainer into the inner container. Both the spout and the stainless steel strainer are easy to remove and wash -> ensures easy maintenance. The stable solid foot contains a disinfectant bottle with its internal dosing mechanism. The upper nozzle is controlled by a pedal in the lower part, thanks to which the user dispenses the disinfection without touching it.

As the main material, we chose bent sheet metal with surface coating. We chose brushed stainless steel as an additional material, we supplemented the body with a decent engraved logo and pictograms in the upper part, which describe the correct procedure of use.

When designing the stand, we worked with the possibility of expanding the design line with a version with a sensor, which will be located just at the upper part of the stand.


Dezinfekční stojan DESIGN Non-Touch

Naší reakcí na pandemii COVID-19 byl návrh řady dezinfekčních stojanů pro Borovka Facility. Idea designu, který pomáhá v krizových situacích je našemu studiu velmi blízká a ve velmi krátkém čase se nám podařilo navrhnout, prototypovat a připravit do sériové výroby bezdotykový dezinfekční stojan. 

Čistý funkční design jde ruku v ruce s kompaktním tvarovým řešením, kterého jsme dosáhli uložením dezinfekční lahve do těla stojanu. Odlehčení horní hmoty uživatele intuitivně navádí, jak produkt použít, tedy do jaké části stojanu vložit ruce pro dávku dezinfekce. 

Vrchní část je stojanu je rozšířena o výlevku na dezinfekci pro větší komfort. Z rukou i trysky při každém použití může odkapávat dezinfekce, která takto odtéká sítkem do zásobníku. Výlevka i nerezové sítko jsou snadno vyjímatelné a omyvatelné –> zajišťuje jednoduchou údržbu. Stabilní pevná noha obsahuje lahev s dezinfekcí s jejím vnitřním dávkovacím mechanismem. Horní tryska je ovládaná pedálem ve spodní části, díky čemuž si uživatel nadávkuje dezinfekci bez dotyku rukou.

Jako hlavní materiál jsme zvolili ohýbaný plech s povrchovým lakování. Doplňkový materiál jsme zvolili broušený nerez, tělo jsme doplnili o nenápadné vygravírované logo a piktogramy v horní části, které popisují správný postup použití.

Při navrhování stojanu jsme pracovali s možností rozšíření designové řady o verzi se senzorem, který bude umístěn právě v horní části stojanu.

  • Categories:

    Product Design

Click & Share US