Gentleman

Gentleman in the city

We have created a design concept of a city electrobike Gentleman. Its main use is in bike sharing. You can borrow the bike anywhere for a small fee and travel ecologically and easily across the city.

The bike works with the idea of mobility even further. Small 250W engine and battery ensures half an hour on the full speed. The user can choose the percentage of engine’s support. That’s why it’s great even for hills, older and weaker people.

Bike’s ergonomic and designed for wide variety of people and it even allows to carry a luggage. At the same time, the bike is equipped with adjustable handlebars and there is also the illumination of bike that is necessary in the city traffic.

Finally we had the location of the chain in mind. It’s positioned to avoid damaging the clothes. This makes the concept as simple as possible and naturally elegant in everyday use.


Městský Gentleman

Vytvořili jsme designový koncept městského elektrokola Gentleman. Jeho hlavní využití mělo spočívat v tzv. bikesharingu, modelu sdílených kol. Za malý poplatek by si tak mohli zájemci kolo zapůjčit a ekologicky s ním cestovat po městě. Jakmile by dorazili do cíle, kolo by odložili do stojanu a nemuseli jej dále řešit.

Elektrokolo pracuje s myšlenkou městské mobility i dále. Malý 250W elektromotor v předním náboji a baterie zajišťují půlhodinovou jízdu při plném výkonu motoru. Uživatel by měl možnost volit procentuální podporu elektromotoru. Tím se rozšiřuje využití i pro kopcovitá města, starší věkové skupiny a fyzicky slabší jedince.

Ergonomicky je kolo navrženo pro široké masy a nabízí možnost převozu zavazadel. Zároveň je elektrokolo vybaveno brzdovými pákami, nastavitelnými řidítky, přídavným odkládacím košem a nechybí ani nasvícení a světelná výraznost celého kola, která je nezbytná v městském provozu.

Důraz jsme kladli i na umístění řetězové linky tak, aby nedocházelo k poškození nebo ušpinění oděvu. Tak je celý koncept maximálně jednoduchý a přirozeně elegantní při denním používání.

  • Categories:

    Product Design
  • Client:

    Gentleman

Click & Share US