Mimi Plus

Space and Graphic Design for a Baby Clothing Company

Mimi Plus is a store which offers a range of products from the British baby clothing brand Splash About. The Mimi Plus project is a space design solution of the store and the graphic design solution of the related promotion material of the brand.

First of all several types of clothes racks have been designed for different types of products. All of them have wheels attached to the bottom for easy manipulation. To reduce costs the product uses affordable materials and the plan for production was adapted according to a cabinetmaker’s equipment.

There are lock-up drawers in the lower part of the racks offering storage for stocked goods.

As the result this way the shopkeeper can easily take out new products without having to carry it from an inventory. The racks are decorated with graphic labels designed in our studio.


Návrh obchodních prostor a grafiky pro prodejce dětského oblečení

Příkladem tzv. Space Designu je naše řešení prodejní plochy pro značku Mimi Plus a související nabídku zboží Splash About – britského výrobce oblečení pro nejmenší.

Pro produkty této značky byly navrženy stojany, zohledňující různé typy zboží a související odlišnosti v jejich prezentaci na prodejně. Stojany jsou umístěny na kolečkách, takže manipulace s nimi je jednoduchá.

Dbali jsme také na jejich co nejjednodušší výrobu v běžně vybavených stolařských dílnách, čemuž je přizpůsoben jejich design a užití běžně dostupných materiálů.

Praktický bonus nabízí uzamykatelné šuplíky v jejich spodních částech. Ty umožňují rychlé doplňování vybraného zboží, bez nutnosti odbíhání do skladu. Volné plochy na stojanech jsme využili pro umístění poutavé grafiky, která vznikala rovněž u nás.

 

  • Categories:

    Graphic Design, Space Design
  • Client:

    Mimi Plus
See Project

Click & Share US