Bydlení Mnichovo Hradiště

Visual Identity for a Developer Project

The project of the Mnichovo Hradiště housing represents the type of our clients, who wish to have their offline as well as online identity created by us. It all started with a developer’s project of real estate and housing and our task was to create the whole visual identity of the project including the website.

The theme of the project is supposed to be the balance between a comfortable and reachable suburb and the freedom of being in the countryside. The project is based on these two elements which come together in a friendly neighbourhood. Moreover there is the famous Bohemian Paradise – a czech national park nearby. A part of our work was also an outdoor campaign consisting of billboards and labels for buses riding in the area near the estate.

We are in charge of the project’s media communication. We manage the facebook page not only as editors and but also as graphic content managers and copywriters.


Vizuální identita developerského projektu

Projekt Bydlení Mnichovo Hradiště reprezentuje tu část našich klientů, kterým se staráme o kompletní vizuální identitu, a to offline i online.

Zde se konkrétně začínalo u návrhu nového loga zaštiťujícího developerský projekt prodeje stavebních pozemků i domů a související vizuální identita včetně internetových stránek. Celkovým průvodním motivem celého projektu je přátelská sousedská atmosféra lokality okraje města, které nabízí komfort a dostupnost města většího, ale volnost a možnosti trávení volného času jako na venkově, navíc na prahu Českého ráje. Součástí byla i outdoorová kampaň sestávající z billboardů, nebo třeba celkového polepu autobusů jezdících v širším okolí projektu.

U projektu se rovněž staráme o online mediální komunikaci prostřednictvím facebookových stránek, které nejen editujeme a komunikujeme klientovy nabídky, ale vytváříme i další obsah, včetně jeho grafického zpracování.

 

  • Categories:

    Graphic Design, Web Design
  • Client:

    Bydlení Mnichovo Hradiště
See Project

Click & Share US