Scrambler Design Concept

Talk with bikers when designing a motorbike

We redesigned a serially produced motorbike with a 125 CC – volume of cylinder.

The initial idea was to brush up the dull design of the SCAMBLER motorbikes category. We connected with a biker community and together set our goals and limits for the new design.

The goal was to create a motorbike for a young man who wants to ride it in the city. That is why the aesthetic value of the design was crucial. At the same time we wanted to maintain a touch of retro look to the design. And keep the same functionality of new components, materials and shaping as well.

We paid attention to the seat, the tank, the lamps and other accessories. Most of the parts remained untouched because we purposely wanted the final redesign kit to be suitable for the authorised serially produced motorbike. Merging of the masses is a prominent feature of the design.

The three elements on the top of the motorbike – the seat, the tank and the lateral bonnet – were originally separate. They were intentionally designed so that it looks like they grow through each other to create a compact unit. We applied the same principles to the lamps. Another important aspect is of course the sitting position of the driver himself. It puts together the whole look of the new motorbike.

There is a whole community around the Scambler category. The first thing that comes up to our minds when it comes to this project is the balance between an off-road motorcycle and a city bicycle.


Při návrhu motorky se ptejte motorkářů

Navrhli jsme funkční designovou přestavbu pro sériově vyráběný motocykl kategorie objemu 125 ccm.

Výchozí myšlenkou pro nás byl návrh funkční přestavby, která oživí fádní design motorek v kategorií SCRAMBLER. Oslovili jsme komunitu „bikerů“ a společnými silami si stanovili vhodné mantinely návrhu designu takovéhoto motocyklu.

Naším společným cílem bylo navrhnout design pro motocykl mladého muže, který jej používá zejména ve městě a zde i ocení jeho vysokou estetickou hodnotu. Jedním ze zásadních kroků tedy bylo navržení vhodné přestavby terénní motorky na Scrambler pro městskou jízdu. Zároveň pro nás bylo klíčové zachovat ve vzhledu nádech retro designu a zachování funkčnosti kategorie i při použití nových částí, materiálů a tvarování.

Těžištěm naší práce se staly vrchní partie motorky: sedlo, nádrž, světla a související doplňky. Záměrně jsme zachovávali co nejvíce původních částí beze změny, tak, aby byl finální kit vhodný na přestavbu sériově vyráběného schváleného motocyklu.

Hlavním designérským prvkem je prolínání, prostupování hmot. Hlavní 3 elementy vrchní části motorky, a sice nádrž, sedlo a boční kapotování, jsou tvarově i materiálově odlišné hmoty, které jsou záměrně navrženy tak, aby prorůstali jedna do druhé a tvořily tak jeden kompaktní celek. Stejné principy užíváme také u světel. Důležitým aspektem je i samotný posed jezdce a s tím spojená celková estetika nově vzniklé motorky.

Kategorie Scambler je vysoce komunitní záležitost a spojení terénní motorky s městským pojížděním „na kávičku“ jsou klíčovou asociací spojenou s touto kategorií.

 

  • Categories:

    Product Design

Click & Share US