First renders of Shisha Original Mood
Sketches of the head of Shisha Original Mood
Sketches of the head of Shisha Original Mood
Sketches of the head of Shisha Original Mood
Porcelain heads of Shisha Original Mood
Sketches of the body of Shisha Original Mood
3D models of the Shisha Original Mood
Photos of the final head of Shisha Original Mood
Photos of the final vase of Shisha Original Mood
Photos of the final Shisha Original Mood

Shisha Original Mood

New model of a luxury hookah

After the success of the first Shisha Original hookah – luxury and exclusive Aristo, we returned to the Shisha project. Our studio developed smaller and more affordable hookah. Even more playful and pop hookah Mood.

As for the Aristo we used the same materials and elegant design with simple balanced lines. So the head of hookah is handmade of Czech porcelain. The vase is made by glassblowers and cut also by hand. From the first sketches to functional prototypes, we created this new model step by step.

Consequently we are still in contact with a client and work on innovations and new mechanisms.


Nový model luxusní vodní dýmky

Po úspěchu prvního produktu značky Shisha Original – luxusní a exkluzivní vodní dýmky Aristo, jsme se společně pustili do vývoje dalšího. Tentokrát šlo o menší a cenově dostupnější produkt. Světlo světa tak spatřila hravější a popovější dýmka MOOD.

Podobně, jako tomu bylo u modelu Aristo, jsme i nové řadě vtiskli elegantní design s plynulými a jednoduchými linkami. Ten se již stal nedílnou součástí značky Shisha Original. Materiál hlavy dýmky tvoří stejně jako u většího modelu český porcelán vyráběný ručně. Spodní váza vzniká rovněž ručně z foukaného českého křišťálu. Vývoj probíhal od prvotních linií na papíře, až k funkčním prototypům u nás. Se samozřejmým konzultováním jednotlivých kroků a průběžným zapracováváním klientových přání.

I po spuštění prodeje nového produktu zůstáváme s klientem v kontaktu a stále se podílíme na průběžných inovacích modelových řad, jako i na dalším vývoji funkčních mechanismů.

  • Categories:

    Product Design
  • Client:

    Shisha Original
See Project

Click & Share US