New logo of Sněmovní 7
New inverted logo of Sněmovní 7
Business cards of Sněmovní 7
Print matter of Sněmovní 7
Mug with a logo of Sněmovní 7
Visual Identity of Sněmovní 7
Visual Identity of Sněmovní 7

Sněmovní 7

New visual identity for a coworking centre

Sněmovní 7 is a new coworking centre in Prague. We created a logo and a visual identity inspired by the interior of the place so that it fits into the whole concept.

After consulting with the client we decided that the balance between work life and personal life would be best expressed by a simple circled typography. Our goal was to create a unique solution which plays with the colors of the existing interior designed by the Mjölk architects.

The created visuals support the idea of an open space where freelancers or teams of people find a decent place for working, educating themselves or spending free time.


Nová vizuální identita pro coworking centrum

Pro nové coworkingové centrum vznikající v Praze jsme vytvořili logo a kompletní vizuální identitu. Hlavním cílem bylo v grafické prezentaci klienta odrážet záměr a zároveň atraktivní místo projektu.

Vyváženost mezi prací a osobním životem jsme po společných konzultacích s klientem vyjádřili jednoduchou typografií opisující kruh. Naším cílem bylo vytvořit jedinečné řešení, které společně s barvami bude ladit s interiérem od architektonického ateliéru Mjolk.

Vzniklý vizuál podporuje myšlenku otevřeného místa, kde freelanceři i celé týmy mohou najít důstojné místo k práci i vzdělávání a volnočasovým aktivitám.

 

  • Categories:

    Graphic Design
  • Client:

    Sněmovní 7
See Project

Click & Share US