Author – Urban Bike Concept

Aluminium Frame for a Urban Bike

At the beginning there was a thought of a modified urban bike frame for city use. We had to consider the range of possibilities and limitations of hydroforming. That’s because the given material was aluminium.

What makes this design different from many other urban bike designs are built in lights. Those take away one concern from you because they cannot possibly be stolen.

Another unique aspect is the variability of using the same frame. It can be used for building a regular or an electric bike which uses the electric power supply attached to the bike hub. In the lower middle part of the frame there is a space for attaching a handy bag or potentially the battery of the electric power supply. We also demonstrated our graphic skills and we created two versions of the visual design.


Hliníkový rám pro městské kolo

Na začátku návrhu byla myšlenka navrhnout modifikovatelný rám jízdního kola pro užívání ve městě. Materiálem pro výrobu rámu je hliník, zohlednit jsme tak museli vyplývající omezení výroby a rozsah možností při tvarování hydroformingem.

Odlišení od běžné záplavy městských kol bylo impulsem pro protvarované řešení rámu, doplněného o praktická integrovaná světla, u kterých odpadá starost o jejich schovávání před nenechavci.

Další unikátností je možnost používat stejný rám pro stavbu jak běžného, tak elektrifikovaného bicyklu, využívajícího pohonu v náboji kola. Tomuto bylo přizpůsobeno tvarování rámu ve spodní středové části, která slouží k připevnění praktické brašny, respektive k upevnění baterky pro elektrický pohon. I u tohoto projektu jsme využili našich grafických schopností a navrhli vizuální odlišení obou typů kol.

 

  • Categories:

    Product Design
  • Client:

    Author
See Project

Click & Share US