VAAZA Graphic Design

VAAZA – Visual Identity

Visual identity for a new product

After we have designed and produced VAAZA we needed to bring its brand to life. We have created a complex visual identity ranging from logo, flyers and stickers to packing.

The logo is typographic and it uses a font by Czech creators Heavyweight. The letters represent the contrast between fragility and toughness of glass. It also connect the traditional serif fonts with modern detail.

The communication is build on ambience and connection with nature and traditional craft. That’s why we chose baby pink as one of the main colours.

Names of the products are Czech neoplasms. We wanted them to be easily writable even for foreigners but still wanted to use Czech words. The names mean literally “calm” and “wavy” in Czech.


Vizuální identita nového produktu

Po tom, co jsme přivedli na svět VAAZU byla potřeba vdechnout značce život. Pro VAAZU jsme vytvořili kompletní vizuální identitu počínaje logem přes propagační grafické materiály až po obalový design produktů VAAZA.

Logo je čistě typografické a vychází z fontu, který vytvořili čeští typografové. Toto písmo představuje kontrast křehkosti a tvrdosti tak typický pro sklo. Zároveň je ideálním spojením tradičního patkového písma a moderního detailu.

Celou komunikaci jsme stavěli na éteričnosti a propojení s přírodou a tradičním řemeslem, které VAAZA představuje. Proto byla jako doprovodná barva zvolena pudrově růžová, která dojem křehkosti a lehkosti podporuje.

Samotné názvy produktu a jeho variant jsou novotvary, u kterých jsme chtěli zachovat češtinu, ale zároveň je zprostředkovat i zahraničnímu publiku.

  • Categories:

    Graphic Design
  • Client:

    VAAZA
See Project

Click & Share US