VAAZA – Product Design

Creating VAAZA from the scratch

This project originated from the idea to re-do an everyday object like a vase. We have created the design for VAAZA and Czech master glassblowers handmade the first prototypes. Since the whole VAAZA is made by hand, we had to count with possible difference in size.

VAAZA is made by two pieces. The inner vase is meant for the cut flowers and can be inserted into the outer vase. That’s why the unique shape of inner vase is possible. Thanks to this shape you can display even taller flowers with only stem and they will be fixated in place.

The wooden ring prototype was printed on a 3D printer in our studio. Then we handed it to the carver for production.

You don’t have to hide this vase in a wardrobe. VAAZA can display flowers, gems, succulents or travel memories. Everyone can decorate VAAZA the way they like and breathe their soul into it. It’s not only an interior decoration but also a platform for creativity for anyone who wants to make something unique.

Product lines KLIDNAA and VLNITAA differing optically. Both offer either clear variants or light colour variations, which are complemented by a leather ring instead of a wooden element. The colours bear the distinctive names FIALOVAA, MODRAA, ZELENAA and CERVENAA.

VAAZA brings a new element into private spaces. But it can be used in a public space as well – hotels, restaurants and other places. Those can have completely different aesthetics with a change of the decoration in VAAZA.


Vytvoření VAAZY od skic po hotový produkt

Celý projekt vznikl z touhy ozvláštnit každodenní předmět jako je váza a přeměnit ho v něco neobyčejného. Pro VAAZU jsme navrhli design, ve spolupráci s českými mistry skláři jsme vytvořili první prototypy a po celou dobu dohlíželi na její výrobu. Od začátku jsme počítali s ruční výrobou, tomu je přizpůsobený i tvar tak, aby zvládl určité odchylky.

Samotná VAAZA se skládá ze dvou samostatných váz. Vnitřní je určena pro řezané květiny a do vnějšího pláště se vkládá širokým hrdlem. To umožňuje netradiční tvar vnitřní vázy, který tak dobře fixuje na místě i větší květiny s jediným stonkem.

Dřevěný prvek VAAZY jsme nejdřív vytiskli na 3D tiskárně a po jeho doladění předali ke zpracování řezbáři.

Výsledkem je předmět, který nikdy nemusíte uklidit do skříně. VAAZA poslouží s květinami i bez nich. Do vnější vázy je možné umístit jakoukoliv dekoraci od nerostů přes sukulenty po vzpomínky z cest. Každý si proto může VAAZU dekorovat přesně podle sebe a vtisknout tak do ní kousek své duše. Není to tak jen doplněk interiéru, ale především platforma pro kreativitu a vlastní prostor pro sebevyjádření. Každý si ho může dotvořit podle chuti.

Produktové řady lišící se optišem KLIDNAA a VLNITAA nabízejí buď čiré varianty anebo odlehčené barevné variace, které jsou doplněné koženým kroužkem od české značky NAUT. Barevné vázy nesou příznačná jména FIALOVAA, MODRAA, ZELENAA a CERVENAA.

VAAZA ozvláštní byty a soukromé prostory. Neztratí se ale ani v hotelích, restauracích a dalších veřejných prostorách, kde lze změnou dekorací ve VAAZE docílit jednoduše zcela odlišné estetiky prostoru.

  • Categories:

    Product Design
  • Client:

    VAAZA
See Project

Click & Share US